DİŞETİ ESTETİĞİ NEDİR?

DİŞETİ ESTETİĞİ NEDİR ?

Önce Atatürk’ün “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü hatırlatmakta fayda var, zira estetik olarak kabul görecek dişeti ancak sağlıklı ağızlarda bulunabilir. Bu nedenle dişeti estetiğinin sağlıklı olmayan bir ağızda değerlendirilmesi olanaksızdır.

GÜLERKEN DİŞETLERİM GÖRÜNÜYOR

Dişetlerinin gülerken görünmesinin birçok nedeni olmakla birlikte önde gelen nedenleri arasında büyüme-gelişme sırasında karşılaşılan küçük aksaklıklar en önemli yeri tutar. Bu küçük aksaklıklar bir sağlık sorunu oluşturmaktan ziyade dişlerin az veya çok görünmesine neden olur, ve estetik kaygılara yol açar.

DİŞETLERİMİN FAZLA GÖRÜNMESİNDEN RAHATSIZ OLUYORUM

Fazla görünen dişetlerinin kısmen veya tamamen ortadan kaldırılması veya görünmeyecek hale getirilmesi mümkündür. Ancak önce dişetlerinizin neden fazla göründüğünün dişhekimi tarafından belirlenmesi gerekir. Örneğin buradaki olguda dişetlerinin fazla görünmesinden şikayetçi olan bu hastaya yakından bakıldığında gingivitis olduğu görülebilir.

Sizin sorununuzun tanısının konulması ve ne kadarının tedavi edilebileceğini öğrenebilmeniz ancak diş hekimi muayenesi ile mümkündür. Muayene ve değerlendirme sonucunda görmeniz gereken tedaviler doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

DİŞETİ ÇEKİLMESİ NEDENİYLE GÜLÜŞÜM BOZULUYOR

Dişeti çekilmeleri hakkında kapsamlı bilgi için burayı seçiniz.  Bazı dişlerinizin boyları diğerlerinden daha uzun olabilir. Bu sorunun iki temel nedeni vardır. Birincisinde çekilen dişeti sayesinde dişin kökü açığa çıkmıştır ve diş daha uzun görünüyordur.

Diğerinde ise dişin kendisi boşluğa doğru uzamıştır. Uzayan dişler bir dişeti sorunu olmadığı için burada değerlendirilmeyecektir. Dişeti çekilmelerinin nedenleri arasında ise yetersiz veya kusurlu ağız bakımı, ideal olmayan diş hekimliği işlemleri ve yapısal özellikler gelir. Tedavide hem bu nedenin ortadan kaldırılması gereklidir, hem de çekilen dişetinin geri kazandırılması. Ağızın başka bir yerinden elde edilen dişeti, çekilme olan bölgeye eklenir. Verici ve alıcı bölgeler hastaya çok fazla rahatsızlık vermeyecek şekilde bir hafta içerisinde iyileşir.

DİŞLERİMİN ARALARINDA AÇILMA VAR

Dişlerin arasındaki açılmaların üç temel nedeni vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi periodontitis nedeni ile dişlerin aralarında ve etrafındaki kemik erimesidir. Diğeri ise dişlerin yer değiştirmeleridir. Yukarıda sözü edilen iki durum da dişeti hastalığının sonucu veya bulgusudur. Ancak  bunların dışında sıklıkla dişeti çekilmeleri ile birlikte, nadiren de tek başlarına görülen bu dişler arası dişetlerinin kayıplarının tedavileri zor da olsa mümkündür . Her kinik durumun farklı koşullar barındırması nedeniyle yapılacak tedaviden ne kadar faydalanılabileceği diş hekimi tarafından belirlenmelidir.

DİŞETİ RENGİMİ BEĞENMİYORUM

Tıpkı ten renginde olduğu gibi dişetlerinin de rengi bireyler arasında farklılık gösterebilir. Hatta bazı hastalıklar veya alışkanlıklar da renk üzerinde etkilidir. Hastalıkların dişeti rengi üzerindeki etkileri ve sizde neyin etkili olduğunun belirlenebilmesi için diş hekiminizle görüşmelisiniz. Ancak burada sigara kullanımının dişeti renginde koyulaşmaya neden olduğunun hatırlatılmasında yarar olacaktır. İlaca veya sigara kullanımına bağlı gelişen dişeti renklenmelerinin şiddeti, doz ile doğru orantılıdır ve ilacın veya sigaranın kesilmesi ile zamanla ortadan kalkacaktır. İlacınız için doktorunuza başvurabilirsiniz ancak sigarayı bırakma çalışmalarına hemen başlamalısınız .

Dişeti renklenmelerinin yapısal olduğu durumlarda veya sigara kullanımını bırakmış bireylerde renklenmenin şiddetini cerrahi yöntemlerle azaltmak da mümkündür. Diş hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

DİŞETLERİM ÇOK ŞİŞ VE KABARIK

Dişeti kenarlarının şiş ve kabarık olması dişeti iltihabına bağlı olabileceği gibi yapısal da olabilir. İltihaba bağlı olan durumlarda periodontal tedavi gerekir, ancak iltihabi olmayan durumlarda ise cerrahi olarak düzeltilebilir .

Leave a comment

error: