İMPLANT TEDAVİSİ

Diş veya dişlerin kaybedilmesi ile çiğneme işlevinin yerine getirilmesi zorlaşır veya imkansız hale gelir. Bu durum ise önce sindirim sistemi sorunlarının, ardından da vücudun işlemesi yani metabolizma ile ilgili sorunlara yol açar. Bu nedenle diş eksikliklerinin protezlerle tedavisine çalışılır.

Diş implantları bu protezlere destek olmak üzere yapılır. İmplant tedavisinin iki aşaması vardır. Birinci aşamada eksik dişlerin yerine metal diş kökleri cerrahi işlemle yerleştirilir. Bu metal diş köklerinin kemiğe kaynamasından sonra üzerlerine protezler yapılır.

İmplant yerleştirilmesinden önce ağız içerisindeki periodontal hastalıkların tedavi edilmesi zorunludur. Aksi takdirde hasta olan bölgelerden implantların etrafına bulaşacak mikroplar implant hastalıklarına zemin hazırlar.

İmplantların doğal dişlerin yerine yerleştirilmesi ve dişler gibi işlev görmeleri nedeniyle periodontal açıdan değerlendirilmeleri ve periodontal planlı bakım tedavisi ile ağız ve dişeti sağlığının korunması gereklidir. İmplantların bakımı ağız bakımından farklı değildir. Tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi implant etrafındaki yumuşak dokuların hastalıkları önce dişeti kanaması ile belirti vermeye başlar.

Dişlerini periodontal hastalıklar sonucu kaybeden bireylerde dişlerin başına gelenlerin implantların da başına geleceği unutulmamalı ve diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

error: