AĞIZ KURULUĞU

Çiğnemeyi ve yutmayı kolaylaştıran tükürük aynı zamanda ağız içi dokuların nemli kalmasına olanak sağlar. Aynı zamanda ağızda kümelenen mikroplara karşı savunmanın ilk halkasını oluşturur. Bu nedenle ağız kuruluğu veya tükürük salgısının yetersiz olması mikroplara karşı savunmanın yetersiz olmasına ve ağız içi dokuların yeterince korunamamasına neden olur. Bu şartların üzerine bir de ağız bakımının yetersiz olması eklendiğinde periodontal hastalık için gerekli zemin oluşur.

Ağız kuruluğundan şikayetçi bireylerin ağız bakımına gereken özeni göstermeleri ve ağız kuruluğunun nedenlerinin bulunabilmesi için diş hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Ağız kuruluğunun şiddetli olduğu durumlarda yapay tükürük kullanılması düşünülebilir.

Ağız kuruluğunun nedenleri arasında tükürük bezi ve kanalları hastalıkları, kronik alkol tüketimi, fazla sigara içilmesi ve bazı sistemik hastalıklar olabileceği gibi bireysel özelliklerden de kaynaklanabilir. Sorunun kaynağının ne olduğunun belirlenmesi muayene ile mümkündür.

error: