PERİODONTAL HASTALIKLAR

Periodontal hastalıklar en geniş tanımı ile diş ile dişeti birleşimini etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıkların iki ana grubu vardır.

Birincisi iltihabi hastalıklardır ve Gingivitis ile Periodontitis olarak isimlendirilirler. Gingivitisler sadece dişetini ilgilendiren, dişe destek olan kemiğe hastalığın ilerlemediği hastalık grubudur. Tedavi edildiklerinde ise tam olarak sağlığın kazanılması mümkündür. Periodontitisler ise hastalığın kemiği de etkilediği ve tedavi edilmediğinde diş kaybı ile sonuçlanabilecek hastalıklardır. Bu iki hastalığın ilerlemesini kolaylaştırabilecek birçok yan neden olmakla birlikte asıl neden yetersiz ağız bakımıdır. Tedavi ve ağız bakımının düzgün ve düzenli yapılması periodontitisin ilerlemesinin durdurulmasına ve şartlar sağlandığında kaybedilen dokuların kazanılmasına da olanak sağlar.

Her iki hastalığın da en tipik bulgusu dişeti kanamasıdır. Periodontitisler ilerledikleri zaman dişlerde kaymalara, sallanmalara ve dişlerin aralarının açılmasına neden olur.

İkinci grup sorunlar ise dişeti çekilmeleri ve yumuşak doku bozukluklarıdır. Bu sorunlar dişeti estetik sorunlarına yol açabildikleri gibi, dişlerin köklerinin çürümesine ve/veya dişetinin zarar görmesine neden olurlar.

Periodontal hastalıkların tedavisi mümkündür, ancak bir kez tedavi gören hastaların düzenli takip edilmeleri ve planlanmış bakımlarını yaptırmaları gerekmektedir. Periodontal planlı bakım tedavisi hastalığın tekrar oluşmaması ve tedavi sonucunda elde edilen kazanımların korunmasında en önemli unsurdur.

error: